23 grudnia w naszym przedszkolu zgodnie z coroczną tradycją, odbyło się spotkanie wigilijne. To był dzień bardzo radosny i wyczekiwany przez dzieci. Wspólne kolędowanie, składanie życzeń, dania wigilijne oraz życzenia świąteczne złożone przez Panią Dyrektor wprowadziły nas w atmosferę nadchodzących Świąt.
Jasełka w Przedszkolu
22.12.2020Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Ten magiczny czas, tę piękną atmosferę daje się odczuć również w naszym przedszkolu. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną dzieci nie mogąc zaprosić rodziców do przedszkola, przygotowały specjalnie dla nich krótkie jasełka. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały znane kolędy i pastorałki życząc najbliższym w ten sposób wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2021 Roku.
Boże Narodzenie
17.12.202015Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia tak uwielbiane przez wszystkich. Kojarzą się nam głównie z piękną choinką, prezentami, wieczerzą wigilijną i oczywiście „ Pasterką”, na którą każdy czeka i uczestniczy w tym wielkim wydarzeniu.
Z okazji tych rodzinnych świąt, życzymy naszym uczniom i ich rodzinom oraz pracownikom szkoły aby w obecnym zamieszaniu spowodowanym pandemią umieli docenić wspólne chwile, radośnie i przyjemnie spędzili ten czas w gronie najbliższych i dostąpili wielu łask od Bożej Dzieciny! Nie zapominajmy w tym czasie o samotnych, schorowanych i potrzebujących pomocy mieszkańcach naszej wsi. Jeśli zajdzie taka potrzeba pomóżmy im!
A wszystkich odwiedzających naszą stronę w Internecie zapraszamy do obejrzenia galerii świątecznych prac plastycznych wykonanych w świetlicy szkolnej. Prace wykonali uczniowie: Madzia Moskal- Czternastek, Szymon Oliwa i Mateusz Świstak z klasy II oraz Maja Szeliga z kasy III.
"Trzeźwość to styl życia - profilaktyczny konkurs plastyczny promujący szczęśliwe życie wolne od uzależnień".
16.12.2020Pomimo nowej sytuacji, obostrzeń i wielu innych obowiązków wynikających ze zdalnego nauczania, uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie Filię w Strzyżowie pt. "Trzeźwość to styl życia - profilaktyczny konkurs plastyczny promujący szczęśliwe życie wolne od uzależnień". I miejsce w kategorii klas 4 - 6 szkół podstawowych zajęła Nadia Czaja z klasy VI, natomiast wyróżnienie otrzymała Milena Hart również z klasy VI. GRATULUJEMY!!! :)
Pieniądze na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej
15.12.2020Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.
Wysokość pomocy wynosi 1500 zł na rodzinę.
Pomoc będzie przysługiwała rodzinie:
- w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;
- w której co najmniej jedno z rodziców/opiekunów prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
- w której co najmniej jednemu z rodziców/opiekunów został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- w której łączny dochód uzyskany przez rodziców/opiekunów w 2019 r., podzielony na rodziców/opiekunów i dzieci w wieku do 18 lat nie przekracza w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
- która nie otrzymała w ostatnich trzech latach poprzedzających dzień złożenia przedmiotowego wniosku, komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.
- Wsparcie będzie przyznawane jednemu z rodziców lub opiekunów na jego wniosek o przyznanie pomocy złożony do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodzica lub opiekuna.Projekt instrukcji wypełniania wniosku o przyznanie pomocy - https://www.arimr.gov.pl/…/KOMPUTERY_2020_Instrukcja_wypeln…
Do wniosku o przyznanie pomocy należy dołączyć:
- kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na rok 2019 r.;
- kopie zeznań podatkowych za 2019 r.
- kopię faktury potwierdzającej dokonanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką – w przypadku dokonania tego zakupu przed dniem złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia 10.12.2020 r.
Wsparcie można otrzymać jedynie na sprzęt komputerowy zakupiony w terminie od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.Rodzic lub opiekun musi dostarczyć fakturę potwierdzającą dokonanie zakup takiego sprzętu do 15 kwietnia 2021 r., do biura powiatowego Agencji, którego kierownik wydał decyzję o przyznaniu pomocy.
Podstawa prawna: § 13ze rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Szczegółowe informacje: Pieniądze na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej | Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (arimr.gov.pl)
Wizyta Świętego Mikołaja
08.12.2020"Idzie dobry Święty
uśmiecha się wkoło,
grzecznym dzieciom bijąserduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
prezentów bez liku,
pełno dzisiaj wszędzie
radości i krzyku!!!"
W dniu 4.12.2020 r. naszą szkołę i przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. W tym roku w innych okolicznościach niż dotychczas ten niezwykły gość spotkał się z uczniami podczas lekcji online. Chwilę później długo wyczekiwany przez dzieci Św. Mikołaj zawitał do obu grup przedszkolnych. Dzieci przygotowały dla Niego niespodzianki - piosenki, wiersze, tańce. W nagrodę Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy za rok!!!
59
Andrzejki w Przedszkolu
03.12.2020W piątek 27 listopada w naszym przedszkolu odbyła się długo wyczekiwana przez dzieci zabawa Andrzejkowa. Ten dzień był dniem wielu zabaw i wróżb. Dzieci dowiedziały się jakie w przyszłości będą wykonywać zawody, nie zabrakło też wróżenia z butów, lania wosku przez magiczny kluczyk oraz przekłuwania serca z imionami. Po wszystkich wróżbach dzieci mogły bawić sie w rytm muzyki. Dużo radości sprawiły dzieciom bańki mydlane i kolorowe baloniki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.
29
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
30.11.2020Pluszowy Miś, ulubieniec wszystkich dzieci obchodził swoje święto 25 listopada. Z tej okazji zapoznano dzieci z krótką historią misia. Maluchy utrwalały nazywanie części ciała w zabawie "Mój miś" oraz wysłuchały bajki czytanej przez Panią Różę pt. "Kubuś i przyjaciele" Natalii Ósemki. Natomiast grupa starsza wysłuchała opowiadania online pt. "O dniu Pluszowego Misia w pewnym przedszkolu" z projektu "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury", które dzieciom przedstawiła Misiowa Mama oraz wykonały zlecone przez nią zadanie: zbudowały misia z klocków i nadały mu imię STEFANEK.
2
Mikołajki
30.11.2020Mikołajki na świecie
Amerykański wizerunek
Biskupa z Miry zazwyczaj przedstawiano w stroju biskupim, z workiem prezentów dla grzecznych dzieci w jednej ręce oraz rózgami dla niegrzecznych w drugiej. Obecnie Mikołaj to starszy, grubszy mężczyzna ubrany w czerwony kostium i z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem. I tak właśnie dzisiaj wyobrażają sobie św. Mikołaja dzieci.Mikołaj w Holandii
W Holandii najmłodszych obdarowuje Sinterklass , który przypływa 5 grudnia na statku z Hiszpanii. Tradycyjnymi prezentami tego dnia są czekoladowe litery. Każda osoba otrzymuje wtedy pierwszą literę swojego imienia.Mikołaj po włosku
Inne zwyczaje panują we Włoszech, gdzie prezenty w święto Trzech Króli wręcza im wiedźma Befana. Wyobrażana jest ona jako staruszka z zakrzywionym nosem ubrana w stare, brudne szaty. Czarownica lata na miotle i wchodzi do domów przez komin. Dzieci, które chcą zyskać jej przychylność powinny zostawić jej mandarynki. Jeśli dzieci są niegrzeczne, Befana wkłada im do skarpet czosnek lub węgiel.Św. Mikołaj za naszą wschodnią granicą
Z kolei dzieci rosyjskie otrzymują podarki w Nowy Rok. Obdarowuje je Dziadek Mróz, często mylony ze Świętym Mikołajem. Jego żoną jest Starucha Zima. Ma na sobie futrzaną czapkę uszankę, długi do pięt kożuch, który może być błękitny lub srebrny, a do tego przepasany sznurem. Podpiera się kosturem. Rosyjskie dzieci wyobrażają go sobie jako wysokiego, starszego, ale również silnego mężczyznę z długą do ziemi brodą. Dziadek Mróz wchodzi do domów dzieci drzwiami, a nie przez komin. Często towarzyszy mu wnuczka, Snieguriczka.U nas św. Mikołaj przychodzi do dzieci i czasem do dorosłych 6 grudnia. Wszyscy czekają na niego z niecierpliwością. Życzymy naszym uczniom mnóstwa prezentów jak co roku! Może Mikołaj przyjedzie wreszcie na saniach?
Biblioteka proponuje
18.11.20204Na czas nauki zdalnej proponuję "molom książkowym" i nie tylko, zaglądnąć w podane linki, zawierające ciekawe informacje o książkach i literaturze, które warto znać. Pierwszy link https://lubimyczytac.pl/ buduje społeczność " moli książkowych" i popularyzuje czytelnictwo. Oferuje możliwość ściągnięcia aplikacji mobilnych i tworzenia wirtualnych " półek" z książkami. Następny link https://www.biblionetka.pl/ to interesujący projekt z pokaźnym katalogiem tytułów, forum opinii i rekomendacją książek. I wreszcie http://booklips.pl/ zawiera cenne informacje na temat rynku książek. Są w nim zapowiedzi i premiery wydawnicze, wywiady, ciekawostki i przegląd prasy. Jednym słowem- serwis z pomysłem! Zachęcam w wolnych chwilach do odwiedzenia w/w stron internetowych. Jako przerywnik proponuję Wam oglądnąć prace z arteterapii naszych młodszych uczniów, które robimy w świetlicy szkolnej. Prace wykonały: Martynka Kij i Julia Oliwa z kl. IV oraz Maja Szeliga z kl. III i Madzia Moskal-Czternastek z kl. II. Są piękne! Wszystkich uczniów serdecznie pozdrawiam i życzę cierpliwości!
96 rocznica otrzymania przez Władysława Reymonta literackiej Nagrody Nobla
13.11.202096 lat temu, 13 listopada 1924 roku, Władysław Reymont został ogłoszony laureatem Literackiej Nagrody Nobla za monumentalną powieść "Chłopi". Pisarz znajdował się wówczas u kresu życia i przyjął wiadomość o wyróżnieniu z goryczą. Schorowany, nie był w stanie samodzielnie odebrać nagrody na ceremonii w Sztokholmie. W jego imieniu dostał ją polski przedstawiciel dyplomatyczny w Szwecji, Alfred Wysocki. Opinia publiczna skomentowała wiadomość o Nagrodzie Nobla zdecydowanie przychylniej. Jak powiadamiał swoich czytelników "Kurier Warszawski": "To nie tylko berło literackie dla wielkiego artysty, to pokłon dla Polski i deklaracja, że najpiękniejsze perły w skarbach ludzkości noszą polskie nazwisko".
"Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury"
12.11.20208W ramach realizacji programu "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury", obie grupy przedszkolne uczestniczyły w zajęciach promujących zdrowy styl życia i wartości zdrowia pod hasłem "Dbamy o zdrowie z małym Misiem". Dzieci wspólnie z małym Misiem obchodziły "Światowy Dzień Mycia Rąk" oraz "Dzień Zdrowego Śniadania". Przedszkolaki układały rymowanki zachęcające do zdrowego odżywiania, przygotowywały samodzielnie zdrowe śniadania, prezentowały w przedszkolnej łazience prawidłowy sposób mycia rąk.
Narodowe Święto Niepodległości
12.11.20203W nawiązaniu do przypadającego w dniu 11 listopada Święta Niepodległości w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia przybliżające dzieciom historię państwa polskiego. Z tej okazji dzieci wykonały samodzielnie prace plastyczne przedstawiające symbole narodowe.
Czym jest Święto Niepodległości? Dlaczego świętujemy tego dnia?
08.11.202011 listopada 1918r. Przypominamy wszystkim, co się wtedy wydarzyło?
Święto Niepodległości wypada w listopadzie na pamiątkę wydarzeń sprzed 101 lat.
11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim. Dzień ten uznano za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto państwowe ogłoszono dopiero w 1937 roku, po śmierci Józefa Piłsudskiego i prawie 20 lat po tych wydarzeniach. Ówczesny rząd Polski, stworzony przez ludzi związanych z Piłsudskim, chciał upamiętnić przejęcie przez niego władzy.
Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937r. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku.
Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które co roku uroczyście jest obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy czy inscenizacje historyczne. Mimo, iż w tym roku ze względu na trudną sytuację pandemiczną naszego kraju nie będziemy obchodzić go tak uroczyście jak zawsze, ale pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie, aby nasz kraj był wolny i niepodległy!
Pasowanie na ucznia
05.11.202024W dniu 29 października 2020 r. w naszej szkole w innych niż dotychczas okolicznościach miało miejsce Uroczyste Pasowanie na Ucznia. W obecności klas II i III Pierwszoklasiści odważnie złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły, po którym Pani Dyrektor Jolanta Kulpińska poprzez dotknięcie "dużym ołówkiem" pasowała każde dziecko z klasy I na pełnoprawnego Ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Biskupa w Wysokiej Strzyżowskiej. Po tym ważnym wydarzeniu klasa I przygotowana przez panią wychowawczynię zaprezentowała część artystyczną. Dzieci wspaniałym występem udowodniły, że są gotowe do sumiennej nauki w szkole. Następnie klasa II śpiewająco powitała swoich młodszych kolegów i rozdała im pamiątkowe medale oraz słodkie upominki.
Życzymy naszym Pierwszoklasistom wytrwałości i mnóstwa sukcesów!!!
Szkoła pamięta
03.11.20202„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w naszym środowisku szkolnym. Pomimo iż w bieżącym roku szkolnym uczniowie nie mogli ze swoimi opiekunami odwiedzić miejsc pamięci, to w czasie nauki zdalnej wspominali osoby ważne dla naszego środowiska. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej miejscowości i regionu. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii regionalnej i narodowej.
W czasie pasowania pierwszoklasistów na uczniów w postawie na baczność odsłuchaliśmy nasz hymn państwowy upamiętniając w ten sposób tych, którzy walczyli o nasze barwy, flagę i godło, mając w myśli słowa: " Jeszcze Polska nie zginęła..."
Jak co roku zapaliliśmy znicz i postawiliśmy symboliczne kwiaty na pomniku znajdującym się na naszym terenie, upamiętniającym nauczycieli, budowniczych i przyjaciół naszej szkoły.
Tym zapalonym światełkiem chcemy pokazać, że my i przyszłe pokolenia nie zapomnimy!
"Przygotowanie zwierząt leśnych do zimy"
28.10.202023 października dzieci z naszego przedszkola wystąpiły z krótką częścią artystyczną pt. "Przygotowanie zwierząt leśnych do zimy". Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i pięknie tańczyły. Wszystkiemu bacznie przyglądał się zaproszony do przedszkola Gość Specjalny - Pani Dyrektor Jolanta Kulpińska, która była zachwycona występem dzieci.
5
"Dzieci sprawdzają czy dorośli tabliczkę mnożenia znają"
15.10.202062 października 2020 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Wzięli w niej udział uczniowie klas I - VIII. "Przeegzaminowani" zostali także wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
Archiwum Aktualności