Szkoła Podstawowa w Żyznowie ma od 8 maja swojego patrona. To rotmistrz Witold Pilecki. W czasie uroczystości związanych z nadaniem imienia placówce odsłonięto pamiątkową tablicę. Został też poświęcony sztandar. Mszę św. na placu przed szkołą odprawił biskup Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.W uroczystości uczestniczył również poczet sztandarowy naszej szkoły.
Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury
11.06.2021W roku szkolnym 2020/2021 obie grupy przedszkolne brały udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury". Głównym celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci i rodziców. Projekt zawierał 6 modułów o tematyce: 1.Książki dzieciństwa. 2.Mały Miś w świecie emocji. 3.Dbamy o zdrowie z Małym Misiem. 4.Zmisiowany Eko-Kalendarz. 5.Misiowe laboratorium” Żywiołów”. 6.Mały Miś i supertajny projekt. Wszystkie moduły zostały zrealizowane, dzięki temu zdobyliśmy certyfikat wzorowej placówki wydany przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.
Narodowy Spis Powszechny
09.06.2021Szanowni Państwo,
Od 1 kwietnia 2021 r., w całej Polsce, trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności
i Mieszkań 2021.NSP 2021 jest obowiązkowyi dotyczy wszystkich Polaków mieszkających w Polsce, bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju na stałe lub czasowo. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Podstawową metodą NSP 2021 jest samospis internetowy. Przeprowadzimy go na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając dane w formularzu, dostępnym na stronie internetowej spis.gov.pl.
Osoby, które nie mogą samodzielnie wykonać samospisu (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność), zostaną spisane za pomocą jednej z dwóch innych metod uzupełniających:
- wywiadu telefonicznegodzwoniąc na infolinię spisową pod numer22 279 99 99
- przez rachmistrza spisowego, który zadzwoniz numeru 22 828 8888.
Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, oraz numer.Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/, jak również w Gminnym Biurze Spisowym pod numerem 17 2761354 wew. 47. Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu udzielenia odpowiedzi na pytania.
W każdej gminie funkcjonują gminne biura spisowe, w których możemy zasięgnąć wszelkich informacji na temat NSP 2021, jak również skorzystać z udostępnionego w punkcie spisowym komputera gdzie można dokonać samospisu.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane są objęte tajemnicą statystyczną. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji.
Spis trwa do 30 września 2021 r.
Stowarzyszenie „Pro Agricola” - oferta letniego wypoczynku
09.06.2021Zarząd Stowarzyszenia Pro Agricola przedstawia letnią ofertę wypoczynku dla dzieci w wieku do 16 roku życia, urodzonych od dnia 01 stycznia 2005 roku rolników uprawnionych do świadczeń KRUS, z których co najmniej jedno z rodziców /prawnych opiekunów/ jest ubezpieczone w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (jednocześnie w zakresie emerytalno – rentowym oraz wypadkowym, chorobowy i macierzyńskim lub pobiera rentę bądź emeryturę z KRUS.
Szczegółyznajdują się w pliku kolonia_2021
Przejażdżka Strzyżowską Koleją Kołową
09.06.2021W dniu 7.06.2021 r. dzieci z naszego przedszkola oraz z klas I - III uczestniczyły w przejażdżce Strzyżowską Kolejką Kołową po okolicy Wysokiej Strzyżowskiej oraz Oparówki. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały i opisywały piękno krajobrazu obu miejscowości. Wycieczka chociaż krótka była bardzo udana.
10
Dzień Dziecka
01.06.2021291 czerwca z okazji Dania Dziecka naszą szkołę odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, którzy opowiedzieli uczniom i przedszkolakom o swojej pracy. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do którego każde z dzieci mogło wejść i poczuć się jak prawdziwy strażak. Uczniowie oglądali z bliska wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej pracy. Zwieńczeniem spotkania był pokaz kurtyny wodnej. Druga część odbyła się na sali gimnastycznej, w której w wzięły udział klasy IV - VIII. St. kpt. mgr inż. poż. Damian Łojek przekazał uczniom informacje na temat zawodu strażaka oraz poinstruował słuchaczy jak bezpiecznie można spędzić wakacje.
Dzień Mamy
31.05.2021826 maja obchodziliśmy Dzień Mamy. Niecały miesiąc później - 23 czerwca będziemy obchodzić dzień Taty. Połączyliśmy te święta tak, abyśmy mogli uczcić je i świętować razem.
Egzamin ósmoklasisty
27.05.2021W dniach od 25 do 27 maja 2021 r. odbyły się egzaminy ósmoklasistów. 9 uczniów z naszej szkoły zmagało się z językiem polskim, matematyką i językiem angielskim. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
40. rocznica zamachu na Jana Pawła II
13.05.202140 lat temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.
120. rocznica urodzin rotmistrza. Kim był Witold Pilecki?
13.05.2021120 lat temu, 13 maja 1901 r., w Ołońcu na północy Rosji urodził się Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, a następnie skazany na śmierć i stracony.
fot. Forum/Lukasz Dejnarowicz
Wytyczne GIS dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów w 2021 r.
10.05.2021Wytyczne GIS dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów: Czytaj więcej
Święto patrona szkoły
07.05.2021W dniu 8 maja jak co roku społeczność naszej szkoły obchodzi niezwykle ważną uroczystość - Święta Patrona Szkoły, którym jest św. Stanisław Biskup i Męczennik, słynny Syn Szczepanowskiej Ziemi. I chociaż w tym roku nie odśpiewamy wspólnie hymnu szkolnego, zaczynającego się słowami : " O Stanisławie, kwiecie wybrany..", bądźmy myślami z naszym wielkim Polakiem i nieulękłym Pasterzem, który jest symbolem odwagi i patriotyzmu. Niech będzie on dla wszystkich naszych uczniów, ich rodzin, pracowników szkoły i nauczycieli prawdziwym przewodnikiem na naszych drogach życia. Niech tych kilka opublikowanych przez nas zdjęć, przybliży wszystkim jego postać, osobowość inspirującą artystów oraz przekaże dzieciom i młodzieży wartościowe zasady życia i postępowania płynące z jego postaci.
Zapraszamy społeczność szkolną na uroczysta mszę świętą ku czci patrona św. Stanisława biskupa, która odbędzie się 8 maja o godz. 18.00 w Kościele Parafialnym w Wysokiej Strzyżowskiej.
Święto Ziemi
22.04.2021Już ponad 190 krajów celebruje Dzień Ziemi. Od 1990 r. świętuje także Polska. Obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym celem wydarzenia stało się podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństw i propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich zakątkach świata. Globalne ocieplenie, wszechobecność plastiku czy kryzys bioróżnorodności – to tylko niektóre zagadnienia, które podejmowane są w ramach Dnia Ziemi.
źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Egazamin ósmoklasisty
21.04.2021Informacja CKE o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 25 do 27 maja 2021 r. ..... Czytaj więcej
źródło: MEiN
Majowe święta – dni, o których należy pamiętać
21.04.2021Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy?
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
78. rocznica powstania w getcie warszawskim
19.04.202119 kwietnia 1943 r. – 78 lat temu – wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. „Podczas II wojny Światowej Niemcy starali się wymordować całą społeczność żydowską w okupowanej przez siebie Europie. Żydzi stawiali opór i największym tego przykładem jest powstanie w getcie warszawskim”
źródło: MK,DNiS
1055. rocznica Chrztu Polski
15.04.2021Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
źródło: MEiN
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
14.04.202113 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR
żródło: IPN
Konkurs plastyczny
30.03.20217Prace naszych uczniów z klas I - III do konkursu plastycznego Gminy Strzyżów realizowany pod honorowym patronatem Posła na Sejm Krzysztofa Sobolewskiego. Wyróżnienie w kategorii "Pisanka" otrzymał Dominik Skalski uczeń klasy I.
Archiwum Aktualności