Informacja CKE o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 25 do 27 maja 2021 r. ..... Czytaj więcej
źródło: MEiN
Informacja CKE o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 25 do 27 maja 2021 r. ..... Czytaj więcej
źródło: MEiN
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy?
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
19 kwietnia 1943 r. – 78 lat temu – wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. „Podczas II wojny Światowej Niemcy starali się wymordować całą społeczność żydowską w okupowanej przez siebie Europie. Żydzi stawiali opór i największym tego przykładem jest powstanie w getcie warszawskim”
źródło: MK,DNiS
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
źródło: MEiN
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR
żródło: IPN
Prace naszych uczniów z klas I - III do konkursu plastycznego Gminy Strzyżów realizowany pod honorowym patronatem Posła na Sejm Krzysztofa Sobolewskiego. Wyróżnienie w kategorii "Pisanka" otrzymał Dominik Skalski uczeń klasy I.
Z okazji Niedzieli Palmowej, dzieci z przedszkola wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały piękne palmy wielkanocne
Witold Pilecki został skazany w procesie pokazowym (fot. IPN)
Dokładnie 73 lata temu – 15 marca 1948 roku – Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej, jednego z żołnierzy niezłomnych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
„ Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi…”
Jan Paweł II
Samorząd Szkolny Zespołu Szkół w Wysokiej Strzyżowskiej pragnie serdecznie podziękować całej społeczności szkolnej tj. uczniom, pracownikom, rodzicom i dziadkom uczniów, którzy otworzyli swe serca i tak licznie, z poświęceniem włączyli się do akcji „ Pomoc dla Azylu u Majki”. Akcja trwała dwa tygodnie, a wszystkie datki i karmę dla zwierząt przekażemy Pani Marii, która znalazła się w trudnej sytuacji wraz ze swoimi podopiecznymi, psami. Okazało się, że razem możemy więcej! Niektórzy uczniowie przynosili swoje oszczędności i w ten sposób dzielili się ze zwierzętami! Cieszymy się, że rodzice przekazują swoim dzieciom takie wartości jak: wrażliwość i bezinteresowną chęć do czynienia dobra. Za pomoc i życzliwość, za szczodry gest i okazane serce.
- DZIĘKUJEMY!!!
Nie zawiedliście…
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie
Samorząd Szkolny informuje uczniów o pomocy dla " Azylu u Majki" w Wysokiej Strzyżowskiej przez naszą społeczność szkolną. W chwili obecnej zwierzęta mieszkające w azylu potrzebują tej pomocy. Od przyszłego tygodnia w holu szkoły będzie wystawione pudełko, do którego można przynosić karmę suchą i mokrą dla piesków. Oprócz tego można składać też datki na inne potrzeby dla zwierząt do puszki, która znajduje się w bibliotece szkolnej u opiekunki Samorządu p. Róży Muniak. Prosimy wszystkich chętnych o dobrych sercach aby wzięli udział w akcji!
Dobro zawsze powraca! A za wszystkie dary dziękujemy!
Przedszkole realizuje program antytytoniowy, który ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu zwiększenie wiedzy u dziecka na temat skutków palenia papierosów. W ramach zajęć edukacyjnych związanych z programem dzieci uczyły się piosenki o bohaterze programu "Dinusiu", słuchały opowiadań, oglądały filmy edukacyjne oraz wykonały prace plastyczne. Dzieci chętnie przyswajały sobie wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego na nasze zdrowie i środowisko.
Powered by aSc EduPage